Mantolama

Mantolama Hakkında Herşey

Mantolama Nedir?

Isı yalıtımı iki farklı ortam arasında ısı alış-verişinin engellenmesine denir.
Binalarımız kışın soğur, yazın ise ısınır. Kışın kömür, doğalgaz gibi yakıtlar kullanarak evimizi soğumaması için ısıtır, yazın ise ısınan evimizi klimalarla soğuturuz.
Isı yalıtımı, kışın ısınmak yazın da serinlemek için harcadığımız enerjiyi azaltmak ve daha rahat ortamlarda yaşamak amacıyla binaların dış cephe duvarları, cam ve doğramaları, çatıları, döşemeleri ve tesisatlarında, ısı geçişini azaltan önlemler almaktır.

Mantolamanın Faydaları Nelerdir?
• Isı yalıtımı binadan dışarıya ısı kaybını azaltır, enerji tasarrufu sağlar.
• Mantolama, ortalama % 50 yakıt tasarrufu sağlar ve kendini 2-5 yılda amorti eder.
• Sadece kış aylarının yakıt giderlerini değil, yazın aylarının da soğutma giderlerini azaltır.
• Mekanlarda ısının dengeli dağılımını sağlar.
• Konut içindeki dengeli ısı dağılımı sayesinde, yaşanan mekanlarda rutubetsiz, sağlıklı ve konforlu bir yaşam ortamı oluşmasını sağlar.
• İç yüzeylerde terleme sonucu küflenme, siyah leke oluşması ile sıva ya da boyaların kabarmasını engeller.
• Yapının dayanıklılığını sağlayarak ömrünü uzatır.
• Binanın onarım masraflarını azaltır.
• Binanın dış cephesini güzelleştirir.
• Atmosfere giden karbondioksit miktarını azaltarak, hava kirliliğinin azalmasına ve çevrenin korunmasına katkıda bulunur.

Mantolamada Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Mantolama, bina içindeki enerjinin verimli kullanılmasını sağlar ve yalıtım malzemelerinin yardımıyla dış cephe malzemesini koruma altına alarak binanın ömrünü uzatır.

Mantolamauygulmasından en iyi verimi almak için bina dış yüzeyinde yalıtılmamış alan bırakılmamalıdır eğer yalıtımsız alan bırakılırsa ısı köprüleri ( ısı kaçakları ) oluşur, uygulamadan istenilen performans alınmaz, zaman ve para israf edilmiş olur. Dış cephe mantolama yapılırken en riskli bölgeler olan pencere, balkon ve çıkmalarda azami özen gösterilmeli ve ısı kaçakları oluşturulmadan mantolama uygulaması sonlandırılmalıdır.
Mantolamada dikkat edilecek hususlardan biri de kullanılacak mantolama malzemeleri’dir.
Mantolamadakullanılacak malzemeler bina ve kendi aralarında uyumlu olmalıdır, ısı kaçakları oluşturmayacak şekilde yalıtım sağlamalıdır, mantolama malzemeleri uzun ömürlü olmalı, zamanla dayanıklılıklarını kaybetmemelidir, özellikle uygulamada en çok kullanılan EPS, XPS ve Taş Yünü ısı yalıtım levhaları mukavemetlerini kaybetmemelidir.

Mantolama / Isı Yalıtımı Uygulaması Nasıl Yapılmalıdır?
Mantolama Uygulaması Başlamadan önce, Termal Kamera Teknolojisinden yararlanılarak binanın ısı kaybı tesbit edilir. Uygulama sonlandırılıldıktan sonra yine termal kamera teknolojisinden yararlanılarak yapılmış olan uygulamanın verimliliği test edilir. Test sonuçları bina yönetimine raporlanır.

Başlangıç profili : Mantolama uygulamasının ilk aşaması olarak, zemine alüminyum başlangıç (su basman) profili çakılır.Başlangıç profilinin ölçüsü, tercih edilen yalıtım levhasının kalınlığına ve uygulanacak sisteme göre değişiklik gösterir. Profiller duvara özel dübelleri ile çakılarak tespit edilirler.

Yapıştırma harcı : Profiller çakıldıktan sonra yalıtım levhalarının arka yüzüne dişli mala ile özel yapıştırıcı harç sürülür. Harç sürüldükten hemen sonra yalıtım levhaları duvara şaşırtma metodu ile yerleştirilir.

Dübelleme : Dübellemeye başlamadan önce, yapıştırma harcının tam olarak kuruması beklenmelidir. Dübeller yalıtım levhasının üzerine matkap ile uygun bir delik açıldıktan sonra çakılarak sabitleştirilir.

Kenar ve köşeler : Köşelerde düzgün ve sağlam bir yüzey elde edebilmek için alüminyum köşe profilleri kullanılır. Köşe profilleri, yalıtım levhalarının üzerine donatı katmanı oluşturulmasından önce yerleştirilir ve üzeri donatı sıvası ile kapatılır.

Donatı sıvası ve filesi : Köşe profillerinden başlayarak bütün yüzeye donatı sıvası sürülür ve dişli mala ile trifillenir. Bu sıva üzerine sıva henüz yaş iken donatı filesi, kenarları 10'ar cm birbirinin üzerine binecek şekilde yerleştirilir. Filenin üzeri tekraren sıva ile kapatılır.

Hafif sıva veya dekoratif sıva : Son kat hafif sıva, donatı sıvası tamamen kuruduktan sonra istenilen kalınlıkta (2,3,4 mm) uygulanır. Böylelikle, mantolama uygulamasının dışında sert ve dekoratif, koruyucu bir katman oluşturulur.

Boya : Mantolama uygulamasının son aşaması, hafif sıva uygulanmış zeminlerin dekoratif bir dış cephe boyası ile boyanmasıdır.